ترفند آرایش زمستانی در آرایشگاه
آرایش زمستانی
دی ۱۲, ۱۳۹۵
سایه چشم جدید در آرایشگاه
سایه جدید
دی ۱۲, ۱۳۹۵

پیلینگ چیست؟

انواع پیلینگ پوست

پیلینگ صورت چیست

پیلینگ چیست؟

      این عمل در اصطلاح لایه برداری سطحی است که یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست برداشته می شود. با پیلینگ مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین میرود و پوست حالت شاداب و باطراوت پیدا می کند. پیلینگ از واژه To Peelبه معنی بردا شتن یک قشر سطحی از روی پوست آمده است.

فواید لایه برداری:

      در عصر حاضر و با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی، برای داشتن پوست زیبا و سالم، نیاز شدیدی به حفاظت از پوست در مقابل این عوامل مضر زیست محیطی وجود دارد. از عوارض تابش اشعه فرابنفش می توان به لکه های پوستی، بدخیمی های پوستی، کک و مک، تغییر رنگ پوست و ایجاد چین و چروک در پوست ، تلانژکتازی، کراتوزهای آفتابی اشاره کرد. برای درمان پوستهای آسیب دیده ( از هر نوع آسیب دیدگی ) مجموعه ای از روشها به نام پیلینگ صورت وجود دارد که موجب رفع بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم پوست می شود.

انواع لایه برداری پوست:

این نوع تقسیم بندی بر اساس نوع ماده مصرفی است.

1- پیلینگ لیزری :

     در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر اربیم یاگ، لیزر دی اکسید کربن که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب و نکروز گرمایی برای لایه برداری پوست استفاده می کنند.

 2- پیلینگ شیمیایی :

     منظور از لایه برداری شیمیایی، تخریب و برداشت کنترل شده لایه ای ازپوست ، بکمک ترکیبات شیمیایی است که با هدف محو آثار باقیمانده از جوش وآکنه،بثورات جلدی، کک ومک وانواع لکه های پوستی انجا م میشود.

  • پیلینگ بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته طول میکشد و بعد از دوره پوسته ریزی، سلولهای جدید پوستی جایگزین می شود. عمق پیلینگ به غلظت ماده موثره، تعداد دفعات مصرف ومدت زمانیکه روی پوست می ماند، بستگی دارد. از مواد زیر در آرایشگاه ها و کلینیک زیبایی برای این کار استفاده میشود : سالسیلیک اسید، اسید لاکتیک، رزور سینول، اسیدرتینوئیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک .

3- پیلینگ مکانیکی یا Dermaberasion:

     به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و کاربرد بیشتری در رفع اسکار های عمیق تر ناشی از آکنه ها  دارد.

انواع پیلینگ پوست براساس عمق لایه برداری:

1. پیلینگ سطحی :

     ملایم ترین نوع لایه برداری که بصورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی انجام میشود. این نوع پیلینگ با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق روی انواع پوست ها قابل اجراست. در موارد چین و چروک های ظریف ناشی از آفتاب، لکه های بارداری و تغییرات رنگ پوست، کک و مک، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف به کار می رود. پوسته ریزی اندکی به مدت 5-3 روز دارد و یک هفته بعد قابل تکرار است. توجه داشته باشید که آثار مثبت این نوع پیلینگ چندان محسوس نیست و قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. لذا برای کسب نتایج مطلوب پیشنهاد به  تکرار آن در فواصل تعیین شده، توسط متخصصین زیبایی یا آرایشگاه ها داریم

2. پیلینگ متوسط :

     این نوع لایه برداری عمیق تر و موثرتر از پیلینگ سطحی است. ترمیم آن حدود 8-7 روز طول می کشد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار کرد. از آنجایی که پیلینگ متوسط  ممکن است موجب سوختگی درجه 2 پوست شود، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی است. امکان بروز درد و تورم خصوصاً در مناطق اطراف چشم وجود دارد. هدف از انجام پیلینگ متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط، تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی، ضایعات جدی و سایر آثار دراز مدت ناشی از اشعه های خورشید است.  

3.پیلینگ عمیق :

     در این پیلینگ ماده موثره اغلب، ترکیبان فنلی می باشد، که به لایه های عمیق پوست نفوذ می کند و موجب سوختگی درجه 2 می شود. موارد تجویز این نوع پیلینگ ،ضایعات عمیق مانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه است. همچنین در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از آفتاب بوده ولی مایل به جراحی نیستند استفاده می شود. از سایر انواع پیلینگ موثرتر است ولی در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتر میباشد. جایگزینی پوست جدید از 10 تا 14 روز بعد آغاز می شود. بنابراین پست تا 3 هفته قرمز و ملتهب بوده، درمان کامل آن ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد استراحت در منزل پس از انجام این نوع پیلینگ الزامی است.

پیلینگ چیست؟Reviewed by Pantea Paydar on Jan 1Rating:

2 دیدگاه ها

  1. ن.قربانی گفت:

    من از پیلینگ هیچی نمیدونستم . خیلی ممنون

  2. رزا گفت:

    ممنون به نظر پیلینگ لیزری بهتره:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوال امنیتی ;) *